BLOGOWANIE I SOCIAL MEDIA

Zdradzę Wam, kto korzysta z botów na Instagramie.

Jestem przekonana, że chociaż raz miałaś taką sytuację. Prowadzisz konto na Instagramie, dodajesz zdjęcie. Bez względu na to, co na nim jest, lub to co napisałaś na przykład że pada deszcz, ciupie śnieg, jesteś chora albo że rząd jest głupi. Ledwo nacisnęłaś „opublikuj” a posypały się komentarze: „super”, „wspaniale” „piękny profil zapraszam do mnie” „świetnie Paulino” „cudownie Magdaleno” . Znacie to prawda ? Inspiracją do napisania dzisiejszego postu, było dla mnie #instapolowanie, które na swoim Instagramie kilka dni temu zapoczątkował @warszawaiakzwarszawy Prowokacja miała na celu wyłapać i publicznie pokazać konta, których użytkownicy korzystają z tak zwanych botów. Ale zacznijmy od początku, bowiem jak się okazało, bardzo wiele osób nie ma pojęcia co to jest bot i jak właściwie działa, a przede wszystkim dlaczego niektórzy go używają. A jeśli już, to kto i po co ?

Ale od początku.

Boty na Instagramie, to nic innego jak specjalne programy komputerowe. Już za mniej niż 100 złotych możesz sobie kupić „usługę”, która będzie za Ciebie rozdawała serduszka, polubienia a przede wszystkim komentowała poszczególne zdjęcia na profilach innych użytkowników. Najprościej rzecz ujmując, jeśli masz bota, nie musisz być aktywnym na Instagramie. Baaa nawet możesz mieć wyłączony telefon. Całą robotę zrobi za Ciebie program. Brzmi jak bajka prawda ? Ty sobie wygodnie oglądasz telewizję, a tu lajki same się zbierają, followersi przybywają, a firmy już następnego dnia zabijają się nawzajem, abyś tylko z nimi nawiązał współpracę. Nie do końca….

Boty mają najczęściej filtry, które pomagają dobrać „ofiary” zgodnie z Twoimi preferencjami. Oznacza to, że komentarze bedą wrzucane, pod konkretnymi, wskazanymi przez Ciebie w ustawieniach hastagami. Największy ich wysyp znajdziecie po tymi najbardziej popularnymi jak #dziecko #ciąża #macierzyństwo #motywacja #fit #polishgirl itp. Niektóre są tak zaprogramowane, że wyłapują z bio Twoje imię. Stąd to wspomniane już wcześniej „wspaniały profil Anno”. I wtedy taka Ania czuje się podrapana po pleckach, daje w ciemno Follow skoro taki słynny Influencer się nią zainteresował.

Jak się okazuje, z botów nie korzystają tylko zwykli użytkownicy, którzy bezwstydnie używają automatycznego oprogramowania do zwiększania swoich kont. Mistrzowie są swoim fachu są R. Maślak, M. Piróg. Następna w bloku startowym stoi A. Wendzikowska. Inne osoby z showbiznessu, też z tego korzystają, więc jak wydaje Wam się, że macie taki cudowny profil a wasze zdjęcia są tak wspaniałe, że klikają w nie celebryci, to niestety jesteście w błędzie. Oni nawet nie wiedzą o Waszym istnieniu, bo komentarze i serduszka rozdaje za nich program. Przyznaję, że sama kilka lat tamu dałam się nabrać na pewnego przystojnego aktora, który uwodził Magdę M. Wtedy to jeszcze, tego typu akcje nie były aż tak popularne. 

Idąc na ciosem, sama postanowiłam urządzić polowanie na botów. Na swoim drugim koncie firmowym z produktami dla Mam, wrzuciłam wczoraj zdjęcie. Oczywiście nie zapomniałam o odpowiednim doborze hastagów. Odbiorcami miały być matki oraz kobiety w ciąży. Nie musiałam długo czekać. Pod postem pojawiło się 12 komentarzy, w tym 9 od botów. To tylko kropla w morzu, tego co się dzieje na Instagramie, ale specjalnie publikuję Wam screen, abyście mieli na uwadze te konta. Być może należą do profili, które obserwujecie, lub publikują też u Was. Ja nie mam litości. Kasuję takie komentarze i od razu zgłaszam jako SPAM, bez dyskusji.

Szczytem był komentarz jednej z bardzo popularnych influencerek, która pod zdjęciem chorego dziecka napisała coś w stylu „cudowie”. Screen ten później był publikowany na różnych kanałach i chociaż komentarz został szybko przez autorkę usunięty, to niesmak pozostał. To trochę jak w sporcie. Każdy wie o tym, że są sterydy, które pomagają być silniejszymi, szybszymi i dzięki którym możesz nawet wygrać. Podobnie jak boty, pomagają kontom zyskać więcej zaangażowania i zwiększyć liczę obserwujących. Tyle że zarówno jak w sporcie sterydy są zakazane, to tego typu praktyki są na Instagramie nie tylko zabronione, nieetyczne, ale coraz cześciej publicznie wyśmiewane. Głośnio mówi się nazwy konkretnych profili. Taki takie konto, wraz z jego autorem szybko przestaje być wiarygodne. Dobry profil obroni się sam. Nie potrzebuje do tego programu, botów, czy fanów widmo. Jeśli kupisz sobie bota, nie staniesz się nagle lepszym fotografem, blogerem, fluencerem. Zauważ, że profesjonalne firmy i duże marki, pracują najczęściej z użytkownikami, którzy mają coś więcej do powiedzenia, niż tylko „super profil”. Takimi, którzy mają zaangażzowaną społeczność, a nie rodzinę z Egiptu. Wszystkie te „promotorki” mogą co najwyżej dostać komplet pędzli do makijażu z Chin. A na ich miejsce zaraz zleci się pięć następnych i każda z nich oferuje najlepsze zdjęcia w zamian, najlepsze konto, najlepszą reklamę. Szkoda tylko, że followersi martwi, kupieni, albo tacy co i tak nie kupią, tylko chcą też dostać. Bo za darmo…..

 • Jeśli spodobał Ci się ten wpis będzie mi bardzo miło, jeśli podzielisz się nim ze znajomymi, lub zostaw nawet niewielki komentarz. Będzie to dla mnie informacja, że tutaj jesteś. 
 • Możesz także polubić mój fan page – na Facebooku. Będziesz na bieżąco informowany o nowych wpisach. 
 • Zapraszam Cię też do śledzenia mnie na Intagramie – tam też jest bardzo fajnie. I dużo ładnych zdjęć, nie tylko dzieci 🙂 

You Might Also Like

12 komentarzy

 • Reply
  Dominika Pliszka
  28 sierpnia 2018 at 19:55

  Super, że jest to tak nagłaśniane! Cieszy mnie, że coraz więcej jest świadomych osób na temat nieuczciwych praktyk na IG. Sama już kilka miesięcy temu wspominałam o tym na swoim blogu.

  Niestety biznes się kręci, ale mam wrażenie, że ludzie coraz bardziej nerwowo reagują na boty itd.

  A co do Piróga, to tak jak pisałam pod tym zdjęciem na profilu, który przytoczyłaś, że u mnie pojawiał się bardzo często. Początkowo był szok, a za którymś razem skumałam, że coś jest nie tak. To było dawno temu i jeszcze wtedy nikt o botach nie mówił 🙂

  • Reply
   dobrzewydane
   28 sierpnia 2018 at 19:56

   Mnie tak załatwił Małaszynski 🙂

   • Reply
    Dominika Pliszka
    30 sierpnia 2018 at 18:28

    O proszę! Komentarz od Małaszyńskiego byłby kiedyś moim marzeniem. Za czasów Magdy M. się w nim podkochiwałam hahahaha 😀

 • Reply
  warszawiakzwarszawy
  28 sierpnia 2018 at 20:22

  Cieszę się, że temat jest coraz chętniej podłapywany przez kolejne osoby. Tylko pamiętajcie, że przed rzucaniem personalnych oskarżeń, że często profile celebrytów są prowadzone nie bezpośrednio przez nich tylko przez agencje lub osoby, które je obsługują. Inaczej ma sięsprawa z „małymi influencerami”, którzy często to robią świadomie. Należy nagłaśniać problem i edukować innych , ale nie rzucać od razu personalnych oskarżeń. Jeśli widzisz botowy komentarz zawsze warto zgłosić taki profil / komentarz do administracji. Jeśli zbierze się tego odpowiednia ilość podejrzewam, że przyniesie to konsekwencje. Dokładniej działanie botów opisałem w artykule na swojej stronie – http://warszawiakzwarszawy.pl/instagram/boty-instagram/

  • Reply
   dobrzewydane
   28 sierpnia 2018 at 20:37

   Przez nich czy nie i tak to nie powinno mieć miejsca, same w sobie profile mogłyby osiągnąć wiele, a nie uciekać do niezbyt etycznych posunięć. Poza tym akurat Święta Trojca którą tutaj wymieniłam jest dobrze zanana instagramowemu światku jako mistrzowie botów. Mało tego, wszelki zwrócenie im uwagi niesie za sobą zablokowanie.

   • Reply
    warszawiakzwarszawy
    28 sierpnia 2018 at 20:53

    O otrzymanych banach za zwrócenie uwagi nie musisz mi mówić 🙂 Nie tylko zresztą celebryci to robią, duża część „trenerów social media i biznesu” również coś takiego robi. Oczywiście potem nic o tym nie mówią i tylko pokazują jak to są świetni i jak wiele osób chce oglądać ich treści.

 • Reply
  Aleksandra
  29 sierpnia 2018 at 00:40

  Pierwszy raz słyszę o czymś takim 😟

 • Reply
  Kasia
  29 sierpnia 2018 at 11:51

  Ja też właśnie się dowiedziałam o istnieniu takich praktyk…, smutna rzeczywistość internetu.
  Uściski.

  • Reply
   dobrzewydane
   30 sierpnia 2018 at 12:14

   Zrobiłam ostatnio na Instagramie ankietę i jak się okazało, prawie połowa z głosujących też wcześniej o tym nie miało pojęcia. Świadczy to o tym, że temat jest potrzebny i trzeba o tym głośno mówić.

 • Reply
  Sylwia Bazylińska
  29 sierpnia 2018 at 14:46

  Smutna rzeczywistość mnie na szczęście omijają wielcy bo za malutka jestem:) Dobrego dnia

  • Reply
   dobrzewydane
   30 sierpnia 2018 at 12:13

   a wiesz, że to nie zależy od wielkości konta na Instagramie, lecz od konkretnych hastagów – więc możesz mieć 500 followersów a też Cię dopadną 🙂

 • Reply
  Koniec #hashtagów na Instagramie ? - dobrzewydane.pl I O instagramie i nieidalnym macierzyństwie
  21 września 2018 at 12:02

  […] wiadomość jest jeszcze taka, że być może pozwoli to skuteczniej walczyć z popularnymi BOTAMI I znacznie utrudni im to funkcjonowanie w tej […]

 • Dodaj komentarz

  Privacy Preference Center

  Necessary

  Advertising

  Analytics

  Other

  %d bloggers like this: