BLOGOWANIE I SOCIAL MEDIA

Wszystko co powinieneś wiedzieć o Insta Stories. #part1

Instagram Stories, dla jednych to kolejna funkcja dla zabawy, dla innych strata czasu. Jednak dla większości użytkowników Instagrama, to świetny sposób na dzielenie się szybkimi momentami. Szansa aby pokazać się z ciut innej strony, bardziej naturalnej. Nawet jeśli samemu nic nie publikujesz na swoim Stories, możesz zobaczyć co ciekawego jest u swoich obserwujących i dowiedzieć się coś więcej na ich temat. Mnie na początku, funkcja ta nieszczególnie przekonywała. Kojarzyła mi się z Snapchatem i nie chciałam tracić cennych 15 sekund mojego życia na oglądanie idących nóg. Dzisiaj przeglądanie Instagrama zaczynam właśnie od Stories. Mam swoje ulubione konta, które są dla mnie inspiracją, zawsze do nich chętnie zaglądam, bo wiem, że nie będzie to zmarnowany czas. Tak,  Stories mnie przekonało i wkręciło. Głównie dlatego, że osoby, które do tej pory obserwowałam „zaczęły” mówić, ruszać się. Nie były już tylko samymi zdjęciami.

Zanim przejdziemy do tego, jak tworzyć i publikować własne historie na Instagramie, rzućmy okiem na to, jak możesz je przeglądać. Instastories to nic innego jak historie wyświetlane na górze kanału, na karuzeli obrazów profilowych obserwowanych osób. Kiedy pierścień jest podświetlony kolorem, oznacza to, że dana osoba opublikowała coś nowego. Wystarczy wtedy dotknąć jednego z nich, aby zobaczyć historię. Czyli chronologiczny przekaz filmów i zdjęć opublikowanych przez osobę w ciągu ostatnich 24 godzin. 

Jak oglądać lub zatrzymać Instastories ?

Między zdjęciami lub filmami możemy przemieszać się klikając lewą lub prawą połowę ekranu. Kliknięcie lewej strony powoduje powrót do poprzedniego filmu (fajna opcja, jeśli chcemy zobaczyć coś jeszcze raz, bez oglądania wszystkich filmów od początku) prawa to nic innego jak „dalej” Pominięcie wszystkich materiałów udostępnionych przez użytkownika jest możliwe przez przesunięcie palcem od prawej do lewej krawędzi wyświetlacza. Zdjęcie możemy również zatrzymać, aby mu się przypatrzeć, lub przeczytać tekst – wystarczy, że przytrzymamy nieruchomo palec na ekranie.

Możesz rozwinąć swoje historie za pomocą różnego rodzaju filtrów. Po zrobieniu zdjęcia lub filmu możesz przesuwać palcem w lewo lub w prawo, aby przełączać różne filtry – nakładki, które zmieniają kolor i kontrast. Nie znajdziesz tu pełnego zestawu filtrów i dostosowań na Instagramie, które są dostępne w zwykłych wpisach, ale masz kilka różnych podstawowych opcji, w tym czarno-białych. Istnieje kilka kategorii do wyboru, w tym lokalizacja, aktualna temperatura, czas i dzień – oraz mnóstwo zabawnych naklejek statycznych, takich jak uśmiechnięte arbuzy oraz oczywiście, pełna kolekcja emotikonów. Możesz także dodać dowolny napis. Po lewej stronie ekranu znajduje się suwak rozmiaru, który reguluje grubość napisów,  a na górze znajduje się narzędzie, dzięki któremu możesz zmienić czcionkę.

Jak dodać link do Instastories ?

Odkąd Instagram uhonorował twórców możliwością dodawania linków do Stories, okazało się do strzałem w dziesiątkę, nie tylko dla blogerów, ale w szczególności dla marek oraz wydawców detalicznych. Jest to nadal jedna z najpopularniejszych funkcji platformy angażująca użytkowników. 1 na 5 marek (firm) otrzymuje co najmniej jedną, bezpośrednią wiadomość prywatną od konsumenta, poprzez tą drogę.

Możliwość dodawania linków na swoim Stories mają właściciele kont firmowych (nie osobistych) koniecznie publicznych, które mają ponad 10 000 obserwatorów. Jeśli posiadacie takie konto, po przekroczeniu tej liczby Followersów, w waszym Stories powinna automatycznie wyskoczyć ikonka „łańcucha”. Tam należy wkleić skopiowany link, do odwiedzenia którego warto zachęcić swoich obserwatorów.

Krok dalej poszła aplikacja Shopify. W nas dopiero raczkuje, za granicą opcja bardzo popularna. Pozwala ona użytkownikom shopify oznaczać swoje produkty dodając nazwę przedmiotu oraz cenę bezpośrednio na zdjęciu w Instastories. Osoby zainteresowane mogą następnie klinkąć, aby kupić dany produkt bezpośrednio na Instagramie, bez konieczności opuszczania aplikacji.

Jak zapisywać, udostępniać Stories ? 

Instagram oferuje dwie opcje zapisywania Stories : Możesz zapisać pojedyncze zdjęcie lub wideo lub zapisać całą historię. Jeśli zapiszesz całą historię, Instagram wyświetli film wideo, a następnie umieści go w rolce z aparatu.  Możesz również udostępnić zdjęcie lub film ze swojej historii jako post na Instagramie. Ponownie dotknij przycisku „…” i wybierz – zaczekaj – „Udostępnij jako wpis”. Spowoduje to załadowanie zdjęcia lub wideo do normalnego okna posta na Instagramie, gdzie możesz je edytować jak każdy inny wpis przed udostępnieniem go w kanale. Możesz zapisywać i udostępniać własne historie, ale możesz odpowiadać na te z innych użytkowników. Przeglądając historię, po prostu dotknij pola „Napisz wiadomość” u dołu ekranu, aby wysłać prywatną wiadomość do tego użytkownika. 

Jak wyciszyć kogoś na Instastories ?

Wystarczy dotknąć i przytrzymać ikonę Story tej osoby a następnie kliknąć opcję „Wycisz” Wyciszanie nie ukrywa całkowicie stories, po prostu przenosi go na ostatnie miejsca z linii i nie otworzy się automatycznie podczas naszego oglądania. Aby przywrócić ich historie w pasku należy w ten sam sposób wybrać opcję „”Wyłącz wyciszenie”. 

Jak ukryć swoje relacje w Instastories przed wybranymi osobami.

Możesz decydować, kto zobaczy Twoje historie, a kto nie. Na przykład jeśli nie chcesz, aby Twoja Mama widziała Twój piątkowy, epicki wieczór. Przejdź do swojego profilu i kliknij symbol słońca (na iOS) lub trzy kropki (Android) w prawym górnym rogu ekranu. Wybierz Ustawienia Relacji, a następnie dotknij Ukryj relację przed. Wybierz osobę z listy  i zatwierdź „gotowe” Mama nadal będzie widzieć Twoje posty i profil, ale nie zobaczy Twojej Historii.

Czy można dodać do Instastories zdjęcia oraz filmy starsze niż 24 godziny ?

Instagram żyje czasami swoim życiem i rządzi się w własnymi prawami. Niektóre osoby mają dostęp, do całej roki z aparatu, inni tylko do nagrań z ostatnich 24 h. Ja mam przez jakiś czas dostęp do wszystkich zdjęć a kiedy indziej tylko do ostatnich. Jeszcze nie rozwiązałam tej zagadki dlaczego tak się dzieje. Jeśli masz dostępne zdjęcia tylko z ostatnich 24 godzin spróbuj edytować je w jakimś innym programie do obróbki zdjęć i zapisać ponownie – jako nowe, z aktualną datą. Jeśli natomiast masz zdjęcia z całej rolki to starsze niż 24h będą oznaczone datą. Możesz ją usunąć przeciągając palcem napis w dół do kosza.

Czy warto udostępniać zdjęcia oraz filmy na Instastories ? Czy ma to sens jeśli znikają one po 24h. ? Jak najbardziej. Często jest tak, że zdjęcie ze stories dociera do większej ilości osób, niż kiedy jest wrzucone jako post.

You Might Also Like

No Comments

Dodaj komentarz

Privacy Preference Center

Necessary

Advertising

Analytics

Other

%d bloggers like this: