BLOGOWANIE I SOCIAL MEDIA

Najlepsze aplikacje do edycji zdjęć na Instagram.

Pytanie, które najczęściej od Was dostaję, to czym obrabiam zdjęcia przed wrzuceniem ich na Instagram. Dzisiaj, przedstawię Wam moje ulubione aplikacje do edytowania zdjęć. Krok po kroku pokażę Wam też, jak uzyskać dany efekt.

Aplikacja, z której korzystam najcześciej to moje ulubione VSCO. Możecie ją bezpłatne ściągnąć na swój telefon. Podstawowa wersja jest za darmo, taka też mi wystarcza i w zasadzie korzystam tylko z niej. Chociaż przyznam szczerze, że na początku nie wiedziałam o co w tym wszystkim chodzi i szybko się zniechęcałam, kiedy nie udawało mi się uzyskać oczekiwanego efektu. Dzisiaj to mój podstawowy program do edycji zdjęć z telefonu. Plusem jest to, że jest zawsze pod ręką. Najczęściej korzystam z filtrów pomiędzy A4 a A6, chociaż ostatnio bardzo spodobał mi się też motyw M5. Kiedy już wybierzemy filtr, który nas interesuje, możemy trochę „podkręcić” zdjęcie. Pamiętajcie jednak, aby używać maksymalnie 2-3 filtry, dzięki czemu Twój Instagram będzie spójny kolorystycznie, utrzymany w zbliżonej do siebie tonacji. Większość zdjęć obrabiam „na oko”. Nie mam ustalonej reguły, że nasycenie musi wynosić akurat 9. Dużo zależy od danego zdjęcia, w jakich okolicznościach zostało zrobione, w jakim świetle itp. Po jakimś czasie z pewnością już sami będziecie wiedzieć, jak ustawić parametry. Co jest istotne, zdjęcia obrabiane za pomocą VSCO, nie tracą na jakości. W tym poście pokażę Wam edycję zdjęcia z użyciem filtra M5.

Uruchamiamy aplikację i wgrywamy zdjęcie, które chcemy edytować. Następnie szukamy interesującego nas filtru. Kiedy już zdecydowaliśmy się na dany motyw, klikamy na niego w celu wybrania nasycenia. Tutaj sprawdza się słynne powiedzenie, że co za dużo to niezdrowo, lepiej więc oscylować w granicach 4-8. Całość potwierdzamy „ptaszkiem”.

Następnie klikamy na dwa „suwaczki” u dołu, tam znajdziemy przeróżne funkcje do wyboru. Dzięki nim możemy dostosować nasze zdjęcie według uznania. Pokreślić kolory, wyostrzyć, rozjaśnić cienie itp. Funkcja Expoure pozwoli Ci przyciemnić, lub rozjaśnić zdjęcie.

Sharpen – to funkcja wyostrzenia fotografii. Dzięki niej detale będą jeszcze bardziej wyraziste. Nie należy jednak przesadzać, wtedy zdjęcie będzie wyglądało nienaturalnie. Bezpieczna granica to około 3-5. Natomiast Hightlights pomoże nam pozbyć się niepotrzebnych cieni ze zdjęcia.

Dalej to nic innego jak ” Temperatura” zdjęcia – sami możemy zadecydować, czy chcemy aby odcień był zimniejszy, czy cieplejszy. A następnie Saturation (czyli nasycenie).

Kiedy uzyskamy ostateczny wygląd naszego zdjęcia, możemy go zapisać w rolce naszego aparatu, jest ono już gotowe do wrzucenia na Instagram. Ja korzystając z filtra M5 na VSCO tuż przed publikacją wspomagam się jeszcze odrobinkę instagramowym filtrem Ludwig. Po prostu na razie nie znalazłam innego odpowiednika, który nada mi taki odcień 🙂

A tutaj ostateczna wersja.

Natomiast dla opornych, którzy są szybko a fajnie, powstała bezpłatna aplikacja Snapseed. Sama bardzo długo na niej pracowałam i uważam, że daje zadowalające efekty. Przede wszystkim jeśli chcecie ładnie wykadrować zdjęcie, ciut zmienić jego perspektywę, albo po prostu je rozjaśnić. Do tego ostatniego polecam funkcje „Krzywe” znajdująca się pod słowem „Narzędzia”. Dzięki specjalnemu suwaczkowi, możemy szybko poprawić nawet najmniej udane zdjęcie. W Snapsheed możecie też umieścić tekst na zdjęciu, do wyboru kilka czcionek, formatów oraz możliwość zmiany jego koloru.

Jakiś czas temu na Instagramie bardzo popularny stał się efekt „postarzanego zdjęcia”. Osobiście go nie używam, ale wiem, że sporo Was jest nim zaintersowanych. Do tego posłuży nam aplikacja Afterlight. Pobieramy, instalujemy i otwieramy zdjęcie, które nas interesuje. Wybieramy opcję USE a nastepnie DUSTY. Czeka na Was tam kilka propozycji do wyboru, dzięki którym uzyskamy efekt retro, podpowiem, że najfajniejsze są te na samym końcu.

Na koniec perełka, dla miłośników Instastories, którzy chcą aby ich historie wyglądały pięknie. Aplikacja UNFOLD. Ku uciesze niektórych, od jakiegoś czasu dostępna także na urządzenia z Androidem. Daje niezwykłe możliwości, nie dziwię się więc, że szybko zyskała ogromną popularność. Jak korzystać z Unfold, krok po kroku opisałam wam dokładniej TUTAJ.

You Might Also Like

1 Comment

 • Reply
  Karol
  5 czerwca 2018 at 16:48

  Właśnie takiego opisu jak ten – dla laików – szukałem. Dzięki wielkie 🙂

 • Dodaj komentarz

  Privacy Preference Center

  Necessary

  Advertising

  Analytics

  Other

  %d bloggers like this: