BLOGOWANIE I SOCIAL MEDIA

Co to jest Shadowban i jak się go pozbyć ?

Publikujesz ładne zdjęcia, tu kubek, tam kwiatek, misternie ułożone śniadanie, dziecko ubrane jak z katalogu. Wydaje Ci się, że wszystko robisz dobrze, a jednak zaangażowanie spada. Zdjęcia nie wyświetlają się innym użytkownikom, maleje liczba obserwujących, brak komentarzy. Zastanawiasz się, co robisz nie tak i najchętniej masz ochotę kliknąć „usuń konto”. Warto wtedy sprawdzić, czy nie padłaś ofiarą tajemniczego Shaddowbana. Dzisiaj o tym, czym jest a czym nie jest, nowe narzędzie wymierzone prosto w użytkowników Instagrama. Jak się okazuje, nie jest to kolejny internetowy spisek, co gorsze, może on dosięgnąć każdego użytkownika, nawet tych z wieloma tysiącami Followersów.

O shadowban-ie mówimy w momencie, kiedy zaangażowanie spada poniżej 50 % i jest szokująco niskie.

Jeśli wynosi 25-50% to większości przypadków wynika z pozbyciu się przez Instagram tak zwanych „botów” (czyli kont użytkowników, które automatycznie dodają komentarze) oraz nowego algorytmu (o którym pisałam TUTAJ). Lub po prostu robisz to źle, dodając nieciekawe zdjęcia, bez spójności, nie dbasz o budowanie relacji z innymi użytkownikami. To znak, że może czas pomyśleć o czymś innym.

Co to jest SHADOWBAN ? 

Termin ten jest bardzo często używany przez ekspertów od marketingu cyfrowego, ale wielu specjalistów wciąż nie wie, co to oznacza. Po raz pierwszy nazwa shadowban (shadow- cień, ban- zakaz, szlaban) pojawiła się już w 2006 roku, lecz dopiero jakiś czas temu została użyta pod kątem algorytmu Instagrama. W 2017 roku Shadowban, stał się dosyć popularny głównie wśród użytkowników Twittera, którzy łamali warunki korzystania z usług portalu.

To nic innego jak blokowanie użytkownika z danej społeczności internetowej, w taki sposób, że nie zdaje sobie on z tego sprawy. Shadowban na Instagramie to ukrywanie Twoich postów, zdjęć dla użytkowników, którzy Cię NIE obserwują.

Jeśli przeczytałaś super książkę i chcesz się nią podzielić w sieci, wrzucasz na swoje instagramowe konto jej zdjęcie z hashtagiem najczęściej zawierającym jej tytuł, autora, na przykład #książkaosłońcu. Jeśli masz shadowbana i użyjesz hashtagów w swoim poście, to tylko Ty i twoi obecni obserwatorzy zobaczą twój wpis, kiedy wyszukają te, których używałeś. Jeśli ktoś, kto nie śledzi Twojego konta, wyszukuje jeden z tych tagów, nie będzie mógł zobaczyć Twojego wpisu. Zasadniczo niweczy to cały cel używania strategicznych hashtagów do rozbudowy społeczności Instagram. Biorąc pod uwagę, jak ważne są hashtagi na Instagramie, może być dużym problemem. Oznacza to, że nie będziesz w stanie dotrzeć do użytkowników, którzy jeszcze Cię nie śledzą. W rezultacie wskaźnik wzrostu i zaangażowania zwolenników może ustabilizować się, a nawet obniżyć. A jeśli korzystasz z tego kanału social media w biznesie, może to oznaczać mniejszą liczbę klientów, co niesie za sobą mniejsze przychody. 

Jak sprawdzić czy mam Shadowban-a ? 

Instagram nie mówi wprost, kto został zbanowany. Można sprawdzić to w tylko jeden sposób. 

Opublikuj nowe zdjęcie na swoim Instagramie, używając do podpisu niezbyt popularnego hashtagu. Następnie znajdź 3-5 konta, które Cię NIE obserwują i zapytaj ich, czy są w stanie wyszukać to zdjęcie po którymś z hashtagów, których użyłeś. Pamiętajcie, im mniej popularny hashtag, tym szybciej będzie to zdjęcie znaleźć. 


Za co można dostać Shadowbana ? 

Wydaje się, że dotyczy problem dotyczy tylko osób, które masowo spamuja, kupują Followersów, lub publikują niestosowne treści. Jak się jednak okazuje niektóre „nie spamerskie” zachowania też zostają nagrodzone blokadą.

–  Kiedy Twój profil zgłaszany jest jako spam (przez innych użytkowników)za korzystanie z podejrzanych oprogramowań lub automatyzacji

– Za używanie cały czas tych samych hashtagów, lub takich które zostały wpisane na czarną listę i są zakazane – na przykład #Easter – wydaje się niewinny, prawda? No cóż, niestety ten hashtag został umieszczony na liście zablokowanych, ponieważ ludzie publikowali obraźliwe treści. Czuję więc, że sporo kont poleciało po tych Świętach.

– Używanie hashtagów nieadekwatnych do danego zdjęcia. Ludzie chcą znaleźć dokładnie to, czego szukają, a nie prawie to, czego szukali, ale nie do końca.

-Podejrzanie duże skoki w aktywności na Instagramie: Istnieją bowiem ograniczenia dotyczące liczby zdjęć, które możesz polubić, komentarzy, oraz kont, które możesz obserwować lub przestać obserwować w ciągu godziny. 


Jednak dobrą wiadomością jest to, że shadowbany nie wydają się być trwałe – większość użytkowników ma tendencję do znoszenia ich w ciągu 2-3 tygodni. Oto kilka rad, które mogą pomóc skrócić czas korzystania z blokady: 

1. Przestań używać zbanowanych lub zepsutych hashtagów 

2. Nie używaj aplikacji i stron internetowych, które automatyzują Twoje konto, nawet jeśli mogą wydawać się nieszkodliwe.

3. Zrób krótką przerwę nawet do tygodnia. Jeśli zdecydujesz się zrobić przerwę, unikaj publikowania, komentowania, a nawet logowania do aplikacji! Po 2-3-dniach, możesz zacząć angażować się ponownie, tak jak zwykle. Pamiętaj jednak,że może to zająć więcej czasu i wysiłku, zanim „przekonasz” Instagram, że przestrzegasz warunków korzystania z usługi.

4. Zgłoś problem do Instagramu. Najprawdopodobniej nikt nie odpowie, aczkolwiek warto to zrobić.

5. Jeśli prowadzisz profil firmowy – zmień go na jakiś czas na konto osobiste.

Nie warto bawić się w kupowanie fanów z Egiptu, czy stosować jakichkolwiek nielegalnych działań. Prędzej czy poźniej doprowadzi to do blokady, a nawet usunięcia Twojego konta. Na Instagramie nie jesteś „u siebie”.

Jeśli Twoje hashtagi nie działają, nikt nie znajdzie Twoich zdjęć, nikt nie będzie chciał ich komentować. Oprócz tego, że nie dostajesz sympatii i komentarzy, nie zyskasz nowych obserwatorów. Jeśli tylko Twoi dotychczasowi obserwatorzy będą mogli zobaczyć Twoje zdjęcia, nikt nie odkryje Twoich zdjęć i Twojego konta. W rezultacie nikt nie pójdzie za Tobą. 

 • Jeśli spodobał Ci się ten wpis będzie mi bardzo miło, jeśli podzielisz się nim ze znajomymi, lub zostaw nawet niewielki komentarz. Będzie to dla mnie informacja, że tutaj jesteś. 
 • Możesz także polubić mój fan page – na Facebooku. Będziesz na bieżąco informowany o nowych wpisach. 
 • Zapraszam Cię też do śledzenia mnie na Intagramie – tam też jest bardzo fajnie. I dużo ładnych zdjęć, nie tylko dzieci 🙂 

You Might Also Like

2 komentarze

 • Reply
  Lista zablokowanych hashtagów na Instagramie. - dobrze wydane
  6 kwietnia 2018 at 18:37

  […] ich zbyt wiele, istnieje niewielka szansa, że ​​faktycznie otrzymasz coś, co nazywa się shadowban co skutecznie ukrywa Twoje konto przed wszystkimi, którzy nie podążają za Tobą. Dla nich to tak […]

 • Reply
  Co nowego na Instagramie - opcja która Was zachwyci. - dobrze wydane
  15 kwietnia 2018 at 20:40

  […] Instagramie znów się dzieje. Cieszę się, że poprzednie moje wpisy o Algorytmie oraz Shadowabanie bardzo przypadły Wam go gustu. Dostaję od Was dużo prywatnych wiadomości z różnymi […]

 • Dodaj komentarz

  Privacy Preference Center

  Necessary

  Advertising

  Analytics

  Other

  %d bloggers like this: