BLOGOWANIE I SOCIAL MEDIA

Co nowego na Instagramie ? – kilka słów o zmianach i zasięgach.

Dzisiaj post wyjątkowo dla tych osób, które korzystają z Aplikacji Instagram. Nie będę ukrywać, że to mój ulubiony kanał social media i  jestem jego ogromną miłośniczką. Jeśli jeszcze nas tam obserwujesz, to zapraszam TĘDY. Ostatnimi czasy zaszło na nim wiele rewolucji, twórcy nie próżnują a użytkownicy jeszcze do końca nie wiedzą, co jest prawdą a co nie. Dlatego postanowiłam poświęcić temu dzisiejszy post. Oto niektóre z najnowszych zmian, których możesz się spodziewać na Instagramie.

Jeśli prowadzisz profil firmowy, możesz zauważyć, że ostatnio zasięgi poleciały na łeb i szyję. Najnowsze zdjęcia nie wyświetlają się w aktualnościach, a jak już docierają, to ledwie do 20 % osób które Cię obserwują.

Po pierwsze aktywność. 

Powiedzmy sobie szczerze, Instagram niezbyt przychylnie patrzy na osoby, które chcą iść na skróty. Kupowanie obserwatorów, boty, klikanie Follow, aby już za chwilę dać Unfollow. Pewnie nieraz spotkałeś się pod swoimi zdjęciami z komentarzami typu „Genialne”, „Super Katarzyno” lub „Wyśmienicie”. Tak działają boty, które automatycznie komentują dane zdjęcie, nawet jeśli akutat opisujesz, że Twoje dziecko gorączkuje i nie spałaś całą noc. Pociesze Cię, że komentarze tego typu, podobnie jak same serduszka lub uśmieszki nie będą liczyły się jako zaangażowanie. Jest szansa, że dzięki tym zmianom będzie na Instagramie więcej rzeczywistego zaangażowania a mniej autoryzacji czyli botów. Czyli im szybciej te zmiany wejdą, tym szybciej Instagram będzie likwidował oraz blokował boty i inne podejrzane konta.

Aby zwiększyć swoje realne zaangażowanie, dobrze jest zostawiać u innych komentarz, który bedzie zawierał więcej niż 4 słowa. Nie będziemy wtedy traktowani jako konto które nabija polubienia w celu zgarnięcia większej liczby Followersów.  Jak podają różne źródła, najlepiej odpowiadać na komentarze pod swoimi zdjęciami w ciągu 60 minut. Brak aktywności, oznacza spadek widoczności. Kolejną rzeczą jest edycja postu. Nie powinno się tego robić przez 24 h od momentu publikacji. To znacznie obniża szanse, że inni go zobaczą. Niewskazane jest też usuwanie postu i przesyłanie go ponownie.

Kilka słów o #hastagach. 

Dotychczas pod każdym swoim zdjęciem można było dodać do 30 różnych hastagów. Sugerowane jest jednak, aby użyć 5 dobrych i unikatowych hastagów, niż 30 popularnych. Najlepiej wybrać takie, które mają wysokie wyniki wyszukiwania, ale nie są najbardziej popularne. Ważne, aby nie używać w kółko tych samych hastagów, ponieważ algortym może odebrać to jako spam. Niektórzy lubią publikować hastagi w komentarzu do swojego zdjęcia, a nie w jego opisie. I tutaj też następuje zmiana, bo hasztagi które wrzucasz w komentarzu do Twojego posta, nie będą już wyświetlane w wynikach wyszukiwania. Inna rzecz, to przypasowanie hastagów do tego, co faktycznie przedstawia zdjęcie. Jeśli wrzucisz na przykład fotkę Rynku z Krakowa i wpadniesz na pomysł, aby opisać jako #polishgirl,  to jest duże prawdopodobieństwo, że algorytm to wyłapie i Twoja kariera na tym portalu szybko się zakończy popularnym Shadowbanem.

Co nowego w Instastories. 

Nowość na Stories to tym razem, nowe czcionki, nie wszyscy je jeszcze mają, bo jak wiadomo, Insta nie wszystkim od razu daje po równo. Jako tło do nowego fontu możesz wybrać dowolne swoje zdjęcie, lub jedno z kolekcji jakie oferuje Ci instagram.

Kolejną nowością to Alerty o Printscreenach. Czyli mówiąc najprościej jak się da, jeśli komuś zrobimy zrzut ekranu jego Stories, on dostanie o tym wiadomość. Oczywiście tak samo działa to w naszym przypadku. Pojawiła się także opcja, która pozwala na publikację naszego Instastories jednocześnie na Instagramie i Facebooku. Ale prawda jest taka, że na fejsie nikt tego nie ogląda.

Status aktywności na Instagramie 

Ostatnia funkcja, która pojawiła się dosłownie kilka dni temu, to podglądanie aktywności innych użytkowników, nawet tych, których nie obserwujemy. Dzięki temu wiemy, kto i kiedy był na insta, czy siedzi jeszcze czy może poszedł robić coś bardziej konstruktywnego. Podobnie naszą aktywność mogą sprawdzić inne osoby. Ale bez paniki, na szczęście można pozbyć się tego przywileju. Wystarczy, że na swoim profilu wejdziesz w zakładkę OPCJE (w profilu firmowym powinna znaleźć się ona w prawym górnym rogu w miejscu trzech kropek) I tam znajdujesz „Pokaż status aktywności” – pamiętajcie, że po niej wyłączeniu, Wy też nie możecie już inwigilować aktywności innych osób.

A czy Wy wyłapaliście jeszcze jakieś nowości, które szczególnie przypadły Wam do gustu, albo chętnie byście je zmienili ? Dajcie znać w komentarzach. 

You Might Also Like

7 komentarzy

 • Reply
  retro-moderna
  22 stycznia 2018 at 12:54

  Ja stosuję za dużo hashtagów, ale próbuje się ograniczać. Ciągle coś zmieniają na tym instagramie, ogranicza to widoczność zdjęć niestety. Trzeba być aktywnym, żeby inni też nas widzieli.

 • Reply
  Konfabula
  22 stycznia 2018 at 17:26

  Oj, ja się opuściłam na Insta. Zapominam nowe zdjęcia dodawać, a programy do publikowania i planowania nie działają mi poprawnie. Za to lubię podglądać innych.

 • Reply
  Sylwia z Młoda mama pisze
  22 stycznia 2018 at 23:19

  Wow dużo zmian i w sumie o żadnej nie wiedziałam. będę musiała przypilnować, by zostawiać dłuższe komentarze a i by szybciej odpisywać na komentarze u siebie. Jednak mam problem z tymi hashtagami – ja lubię zostawiać też hashtag z nazwą mojego bloga, a wychodzi na to że nie powinnam za często powtarzać tych samych hashtagów…

 • Reply
  nelliax
  27 stycznia 2018 at 12:13

  Nie jestem za bardzo aktywnym użytkownikiem insta ale z pewnością przyda się info o nowościach 😉

 • Reply
  Co to jest Shadowban i jak się go pozbyć ? - dobrze wydane
  4 kwietnia 2018 at 21:17

  […] użytkowników, które automatycznie dodają komentarze) oraz nowego algorytmu (o którym pisałam TUTAJ). Lub po prostu robisz to źle, dodając nieciekawe zdjęcia, bez spójności, nie dbasz o […]

 • Reply
  Co nowego na Instagramie - opcja która Was zachwyci. - dobrze wydane
  15 kwietnia 2018 at 20:39

  […] Instagramie znów się dzieje. Cieszę się, że poprzednie moje wpisy o Algorytmie oraz Shadowabanie bardzo przypadły Wam go gustu. Dostaję od Was dużo prywatnych wiadomości z […]

 • Reply
  zavodniak
  24 kwietnia 2018 at 16:44

  Nie miałam świadomości, że zmiany są aż tak duże. Dzięki za ogrom pożytecznych informacji. Mam nadzieję, że dzięki Twoim wskazówkom uda mi się jakoś rozbujać mojego Insta. Chociaż z tą regularnością to różnie u mnie bywa. Pozdrawiam 🙂

 • Dodaj komentarz

  Privacy Preference Center

  Necessary

  Advertising

  Analytics

  Other

  %d bloggers like this: