STREFA MAMY

Urządzenie, które może uratować życie Twojej rodzinie.

Nie bez przyczyny nazywany jest cichym zabójcą. Może być wszędzie, choć go nie widać ani nie czuć. To pierwsza cecha jego zabójczej natury….Może zabić we śnie. Szybko i bezboleśnie..

Jest nieco lżejszy od powietrza, co powoduje, że łatwo się z nim miesza i rozprzestrzenia. Dostaje się do organizmu przez układ oddechowy, a następnie do krwioobiegu. Sprawia, że jesteśmy zmęczeni, ospali, nic nam się nie chce. Kładziemy sie do łóżka. Symptomy łagodnego zatrucia są podobne do grypy i często są mylone i lekceważone. Jest trzecią po lekach i alkoholu najczęstszą przyczyną zatruć w Polsce. Umierają dziesiątki ludzi bezsensowną, głupią śmiercią, której można przecież tak łatwo uniknąć.

Każdego roku słyszymy w telewizji o śmiertelnych wypadkach oraz zatruciach jakie powoduje tlenek węgla. Zwiększone ryzyko występuje w okresie jesienno-zimowym, co jest spowodowane częstszym ogrzewaniem się w domach, zakładach pracy a także duży wpływ mają wadliwe urządzenia grzewcze oraz przewody kominowe i wentylacyjne lub ich niewłaściwe użytkowanie. Człowiek zatruty traci poczucie orientacji i zdolności oceny zagrożenia. Nie ucieka, jest bierny. Traci przytomność. Jeśli nikt mu nie pomoże, umrze.

W naszym domu, nie ma gazu, ani pieca. Jesteśmy jednak posiadaczami dwóch kominków, w okresie grzewczym palimy w nich dużo, bowiem ogrzewanie naszego domu, oprócz ogrzewania podłogowego, to również rozprowadzanie ciepłego powietrza. Kiedy tylko urodził się nasz Syn, pierwsze co zrobiliśmy, to kupiliśmy profesjonalny czujnik. Detektor czadu i dymu – który, oprócz czadu, wykrywa dodatkowo niektóre składniki dymu wydzielanego na przykład w w czasie pożarów. Kosztował ok 100 zł.

Masz w domu kuchenkę gazową, kominek, piec węglowy lub gazowy, termę?

To niewielkie, niedrogie, bezobsługowe urządzenie, może uratować życie. Takie urządzenie można kupić już za kilkadziesiąt złotych. -Koszt jego zamontowania jest niewspółmiernie niski do możliwości uratowania życia. Wystarczy zamontować go np. w łazience, gdzie znajduje się piecyk gazowy, lub w okolicy kotłowni. Czujnik powinien znaleźć się  w pokoju z kominkiem lub piecem kaflowym, w pomieszczeniu z kuchenką gazową, w łazience z gazowymi podgrzewaczami wody, w kotłowni, a także w garażu czy warsztacie samochodowym. Kiedy pojawi się nawet najmniejsze stężenie tlenku węgla, czujnik włączy głośny alarm. Dźwięk jest tak donośny, że postawi na równe nogi nawet głęboko śpiącego człowieka. Czujnik nie chroni od powstawania tlenku węgla. Jedynie wykrywa jego obecność, ale właśnie ten głośny alarm może uratować życie. Najbardziej na zatrucia narażone są małe dzieci. Nawet niski poziom stężenia tlenku węgla może spowodować także uszkodzenie mózgu i innych ważnych organów wewnętrznych płodu bez widocznego wpływu na organizm matki.

Głównym źródłem zatruć w budynkach mieszkalnych jest niesprawność przewodów kominowych: wentylacyjnych, spalinowych i dymowych. Statystyki pokazują, że najbardziej tragiczne wypadki zdarzają się w trakcie kąpieli w łazience.

Czad to cichy zbójca, który uderza zimą, zabiera ze sobą cale rodziny. Nie zostawia śladów. To niewielkie urządzenie, bardzo proste w obsłudze, może uratować życie Tobie, albo Twojej rodzinie. 

Filmik z kampanii Nie dla Czadu – mocne, ale chyba o to w tym chodzi……

 

 

 

You Might Also Like

No Comments

Dodaj komentarz

Privacy Preference Center

Necessary

Advertising

Analytics

Other

%d bloggers like this: