STREFA MAMY

Objaw Niche – niedoceniany problem po cięciu cesarskim.

Kiedy kobieta, która miała wykonywane cięcie cesarskie zgłasza się po porodzie do lekarza, najczęściej jej stan zdrowia oceniany jest na podstawie wywiadu i ogólnego badania ginekologicznego. Bardzo rzadko robione jest kontrolne USG, a w placówkach NFZ praktycznie wcale. Badanie o którym nie miałam pojęcia, zostało wykonane mi po raz pierwszy, podczas zwykłej wizyty w gabinecie ginekologicznym. Żaden lekarz nie zaproponował mi go wcześniej, chociaż od mojego porodu minęły już 3 lata.

Dużo mówi się o kobiecej bliźnie po cięciu cesarkim. O jej gojeniu, odpowiedniej pięlęgnacji, smarowaniu, wybielaniu. Ale nikt nie mówi o tej drugiej bliźnie, która może mieć wpływ na nasze zdrowie, funkcjonowanie, kolejną ciążę i poród. Plamienia między miesiączkami, bóle podbrzusza, problem z zajściem w ciążę ? Spytaj swojego lekarza o to badanie…

W mojej bliźnie widoczny jest objaw Niche. Mało jest publikacji na ten temat, chociaż problem wydaje się coraz szerszy, głównie z powodu zwiększającej się ilości wykonywanych cięć cesarskich w Polsce. Nie mam w zwyczaju pisania postów medycznych,zostawiam to osobom mądrzejszym, postanowiłam jednak przyjrzeć się bliżej tematowi stąd ten post, który mam nadzieję, pomoże niejednej z Was.

Macica po porodzie szybko się obkurcza wraz z zszytym rozcięciem. Po kilku tygodniach mocno się zrasta i powstaje blizna macicy. Czasami proces zrostu i gojenia może zostać zaburzony np przez krwiak, zakażanie, niskie ukrwienie ściany macicy. Konsekwencją tego jest powstanie ubytku w ścianie macicy w bliźnie po cięciu cesarskim. Powszechnie nazwanym NICHE, występującym częściej pod pojęciami takimi jak: ubytek w bliźnie, rozejście blizny, uchyłek, kieszeń, przepuklina cieśni. Rozpoznanie takie najczęściej stawia lekarz wykonujący zwykłe, kontrolne badanie ultrasonograficzne sondą dopochwową w macicy nieciężarnejOcenie ultrasonogracznej poddaje się przebieg blizny, jej ciągłość oraz grubość ocenianą w milimetrach. Samo badanie jest zupełnie bezbolesne, nie wymaga też żadnych przygotowań.

Częstość występowania ubytku w ścianie macicy w miejscy blizny po cięciu cesarskim szacuje się na 10-15% kobiet, które przebyły taki poród operacyjny. Mogą występować takie objawy jak:

– zaburzenia w oddawaniu moczu, bolesne oddawanie moczu, parcie na pęcherz

– nawracające zapalenie pęcherza moczowego i dróg moczowych

– bóle podbrzusza

– wtórna niepłodność

Objawy zespołu NICHE występować mogą pojedyńczo, lub mogą występować wszystkie na raz.

Najczęszczym objawem u kobiet, u których zdiagnozowano ubytek jest krwawienie pomiesiączkowe. Wynika to z zgromadzenia się w ubytku, krwi podczas miesiączki, a co za tym idzie, stopniowego jej wypływania. W tym przypadku stosuje się najczęściej leczenie zachowawcze, w postaci doustnych tabletek antykoncepcyjnych, dzięki którym można zmniejszyć nasilenie krwawienia. Przekłada na zmiejszenie lub ustąpienie krwawień po miesiączce, a to z kolei, przy niewielkim nasileniu objawów, bywa wystarczające do osiągnięcia komfortu pacjentki.

Ubytek w bliźnie po cesarkim cięciu,  a kolejna ciąża ? 

Według lekarzy ubytek ten może być związany z powikłaniami przyszłych ciąż. Może nieść ze sobą ryzyko rozejścia się blizny macicy w okresie okołoporodowym, lub umiejscowieniem elementów jaja płodowego w okolicy ubytku. Ciągle jednak brakuje badań klinicznych potwierdzających tą tezę. Mimo braku jednoznacznych dowodów wykonuje się zabiegi operacyjne korekcji ubytku, zarówno w celu zmniejszenia dolegliwości, lecz także jako element leczenia niepłodności wtórnej.

To badanie powinno być obowiązkowe dla każdej kobiety w okresie poporodowym. Wierzę, że dzięki temu udałoby się uniknąć większości problemów w przyszłości. Niestety większość kobiet nawet nie ma pojęcia o tym badaniu. Jeśli masz koleżankę, siostrę, znajomą, w ciąży lub po porodzie – podeślij jej proszę ten link.

Pamiętaj jednak – ten post ma charakter informacyjny i nie zastąpi profesjonalnej konsultacji lekarskiej. 

  • Jeśli spodobał Ci się ten wpis będzie mi bardzo miło, jeśli podzielisz się nim ze znajomymi, lub zostaw nawet niewielki komentarz. Będzie to dla mnie informacja, że tutaj jesteś. 
  • Możesz także polubić mój fan page – na Facebooku. Będziesz na bieżąco informowany o nowych wpisach. 
  • Zapraszam Cię też do śledzenia mnie na Intagramie – tam też jest bardzo fajnie. I dużo ładnych zdjęć, nie tylko dzieci 🙂 

You Might Also Like

29 komentarzy

  • Reply
    kora
    19 września 2017 at 09:44

    Niestety też to mam, wyszło podczas diagnozowania przyczyn niemożności zajścia w kolejną ciążę, przy badaniu HSG. Stoję przed dylematem czy poddać się operacji tak pragnę drugiego dziecka, ale boję się ewentualnych powikłań po operacji

    • Reply
      justaxx
      28 lutego 2018 at 10:54

      Cesarkę miałam 3 lata temu, po której w ścianie macicy powstała spora „kieszeń tzw. „niche.” Gromadziła się tam krew menstruacyjna, miesiączka trwała do 12 dni, a w pozostałych dniach cyklu miałam liczne plamienia. Obecnie jestem 1,5 roku po laparoskopii blizny macicy. Po zabiegu wszystko było ok., ale tylko przez 6 mies… Czyli w czasie w którym blizna goi się, a szwy rozpuszczają się całkowicie. Po 6 mies. obraz USG wykazał ponowny ubytek w ścianie macicy, wg. pomiarów prawie identyczny jak poprzednio. Długie miesiączki i plamienia niestety powróciły. Po tym wszystkim dałam sobie spokój z dalszymi zabiegami oraz planami z zajściem w kolejną ciążę…:(

  • Reply
    Milena
    19 września 2017 at 11:07

    Miałam cesarke 3 razy i o tym słysze pierwszy raz! Dziekuje

  • Reply
    Jola
    30 września 2017 at 08:43

    Jestem 3 miesiące po drugiej cesarce. Prawie cała ciąże przeleżałam, w tym dwa ostatnie miesiące w szpitalu. Miałam niche po pierwszej cesarce. Niestety już w 15 tygodniu ciazy rozejście blizny było tsk duze, ze groziło mi pęknięcie macicy. Cała ciąże ogromny stres. Tymbardziej, ze mislam skurcze, które podnosiły ryzyko pęknięcia macicy. Zrobiono mi cesarke w 37 tygodniu ciazy. Lekarz po operacji powiedział, ze miałam w macicy dziurę 4-5 cm. Wszystko skończyło się dobrze ale ryzyko było ogromne.
    Wlasnie na kontrolnym usg lekarz stwierdził, ze nadal msm dziurę w macicy bo ściany były tak cienkie, ze najprawdopodobniej podczas szycia po prostu wszystko sie rozłaziło chirurgowi w rękach. Mam zakaz zachodzenia w kolejna ciąże. Msm tez objawy, plamienia po miesiączce, tsk do 26 dnia cyklu.
    Dziewczyny po cesarkach, zawsze róbcie usg!

  • Reply
    lelka
    2 listopada 2017 at 21:30

    CO JA MAM POWIEDZIEĆ PO 5 CIĘCIACH ?
    PADŁA MI TARCZYCA OKRES TRWA PO 15 DNI A LEKARZE MAJA TO GDZIEŚ

    • Reply
      dobrzewydane
      3 listopada 2017 at 11:36

      Bardzo mi przykro, że spotkały Cię taka przykra sytuacja. Nie znam historii Twojego leczenia, ale może po prostu trafiłaś na złego lekarza, próbowałaś problem skonsultować gdzieś indziej ? Z jakiego jesteś miasta ? Może uda mi się coś pomóc..

  • Reply
    Iwona
    12 listopada 2017 at 22:47

    Miałam cesarkę prawie 2 miesiące temu . Podczas wykonywania usłyszałam tylko jak lekarz mówił jeden do drugiego ” o cholera ” a później się dowiedziałam że to szok że w czasie ciąży nic się nie stało że nie pękło i mówił że jak bym urodziła naturalnie to pękła by na pewno . I jak koleżanka wyżej kategoryczny zakaz zachodzenia w kolejną ciąże. Na szczęście wszystko poszło dobrze i mam dwie wspaniałe córki

  • Reply
    Ola-Koralowa Mama
    16 grudnia 2017 at 12:14

    Wartościowy post! Nie mówi się o tym wiele, a to przecież tak ważne dla kobiet!

  • Reply
    Paulina Grochowska
    16 grudnia 2017 at 12:27

    obu moich synów urodziłam sn i póki co nie ujawniły się żadne problemy

  • Reply
    FeminaSum.pl (@FeminaSum)
    16 grudnia 2017 at 12:54

    W Polsce liczba cięć cesarskich lawinowo rośnie i nie wiedzieć czemu, jest to uważane przez wiele kobiet za poród bezpieczniejszy. Z tego powodu mało kto myśli o powikłaniach i … rehabilitacji. Bo to jest poważnie naruszająca równowagę naszego organizmu operacja.

  • Reply
    natfeld
    18 grudnia 2017 at 10:28

    Słyszałam co nieco o tym. Ja miałam poród naturalny.

  • Reply
    Ewelina
    13 stycznia 2018 at 03:12

    Witam. Ile po cc należy wykonać to badanie?

    • Reply
      dobrzewydane
      13 stycznia 2018 at 10:49

      Wydaje mi się, że najlepiej 6-8 tygodni po porodzie. Czyli podczas normalnej kontroli na którą powinna wtedy zgłosić się kobieta do lekarza.

  • Reply
    Gaba
    13 lutego 2018 at 23:15

    Dokładnie, świetny artykuł! Obecnie jestem w 32 tyg drugiej ciąży, właśnie dowiedziałam się o ubytku w macicy po pierwszym cc. Ściana macicy ma teraz 1,5 mm a dziecko intensywnie rośnie… Jest dużo stresu… Zdecydowanie warto szerzyć ten temat wśród kobiet.

  • Reply
    Agnieszk
    15 lutego 2018 at 14:28

    Ja takze miałam ten problem. Jestem juz po operacji. Teraz moge spokojnie starac sie o drugie dziecko:)

  • Reply
    k_1
    18 lutego 2018 at 21:30

    Mialam dwa ciecia i za kazdym razem na wizycie kontrolnej po 6 tygodniach, lekarz prowadzacy wykonał usg i sprawdzil stan blizny. Oczywiście prywatnie. Na NFZ nie ma co liczyc.
    Będąc w ciazy zaczelam chodzic do ginekologa na NFZ, ale nawet nie zrobiono mi usg dziecka…. wiec zrezygnowalam i mam swojego prywatnego na którego mozna zawsze liczyc…

  • Reply
    Andrea
    24 lutego 2018 at 17:07

    Witam serdecznie, jestem po dwóch cesarkach ( 2014 i 2016 rok). Po pierwszej cesarce moje krwawienia trwały ok. 10-12 dni. Po drugiej miewam miesiączki trwające nawet 18 dni!! Jestem załamana. Byłam u wielu lekarzy. Zbadano mnie od stóp do głów a mimo to nikt nie wie co mi jest. Wszystkie badania niby w normie. Nie wiem co mam zrobić… Proszę o jakiekolwiek wskazówki ( kompetetni lekarze, jakie badania wykonać itp.). Chcę wrócić do normalnego życia za wszęlką cenę… 🙁

    • Reply
      dobrzewydane
      24 lutego 2018 at 18:33

      Witaj, niestety nie jestem lekarzem. W tym poście opisałam problem który występuje po CC, można go zdiagnowoać robiąc USG ginekologiczne blizny po zabiegu. Czy miałaś robione takie badanie ? Napisz mi też proszę z jakiego miasta jesteś, postaram się dać jakieś namiary na dobrych specjalistow.

      • Reply
        Andrea
        24 lutego 2018 at 20:22

        Miałam robione usg. Jedyne co usłyszałam to możliwość, że blizna łuszczy mi się nieprawidłowo. Nie było to raczej diagnozą. Jestem z Gniezna ale nie ograniczam się wyłącznie do wielkopolski. Jeśli znasz dobrego specjalistę, który nie ograniczy się do przepisania mi tabletek anty po pierwszej wizycie bądź stwierdzenia, że taka moja uroda to bardzo bym prosiła o namiary…

        • Reply
          Sandra Brzeska
          17 marca 2018 at 23:41

          ANDREA podaj jakies namiary gdzie moge do Ciebie napisac, u mnie tez nikt nie widzial ubytku a poszlam do nowego lekarza w Poznaniu i odrazu zauważył.

  • Reply
    Marsi
    19 kwietnia 2018 at 18:18

    hej pierwsza ciaza zakonczyla sie cc, brak postepow porodu. W druga ciaze zaszlam 20mc pozniej dodam ze konsultowalam decyzje o zajsciu w kolejna ciaze ze swoim gin, ktory nie widzial przeciwskazan. Niestety ciaza blizniacza zagniezdzila sie w bliznie. Ponoc blizna byla wigieta i tam wpadly jaja.Maluszki nie mialy szans a ja mialam operacyjnie usuwana ciaze i korekte blizny. Bylo to 2 lata temu. Teraz szukam specjalisty na pomorzu ktory zbada blizne na macicy po cc. Moj gin rok po drugiej ciazy mowil ze moge zachodzic w ciaze a po 2latach powiedzial ze w jednym miejscu blizna jest cieniutka około 4mm. I badz tu madra. Ktos pomoze?

  • Reply
    Monika
    26 kwietnia 2018 at 17:57

    Hej. Ja właśnie leżę w szpitalu i jutro mam operację. Minęły dwa lata po cesarskim cięciu i również mam ubytek w bliźnie. Żeby móc zajść w kolejną bezpieczna ciążę musze poddać się operacji. Szkoda tylko ze nie dowiedzialam sie o tym wczesniej bo kolejne starania o ciążę moge zaczac dopiero 7 cykli po operacji. Także badajcie się dziewczyny.

    • Reply
      dobrzewydane
      26 kwietnia 2018 at 18:15

      Ojej 🙁 Wszystkiego dobrego zatem dla Ciebie, zdrowia i dużo sił. Trzymaj się tam Kochana i myśl pozytywnie :*

    • Reply
      Marsi
      27 kwietnia 2018 at 06:30

      Monika a jesli mozna wiedziec to spory mialas ten ubytek i jakim zabiegiem ci go usuna? Jakims specjalnym badaniem ci okreslali wielkosc ubytku? Mi lekarz mowil ze korekta blizny nie musi skonczyc sie sukcesem i ubutek moze sie znowu pojawic. Pewnie szykujesz sie do operacji, powodzenia. Trzymam kciuki by blizna zrosla sie prawidlowo. Odpowiedz mi w wolnej chwili bede wdzięczna

    • Reply
      Monika
      18 maja 2018 at 22:03

      Hej. Ja mam operacje za 3 dni. Napisz jak poszlo u Ciebie i czy bylo laparoskopowo?

  • Reply
    Monika
    29 kwietnia 2018 at 23:17

    Hej Marsi. Ubytek miałam na długości prawie 2 cm. Wielkość ubytku lekarz określił poprzez badanie usg dopochwowe. Operacja korekty polegała u mnie na cięciu brzucha w miejscu cc , wycinaniu starej blizny i szyciu na nowo. Cięcia nie miałam na całej długości starej blizny tylko na jej części z zapasem żeby wszystko dobrze złapać i pozszywac. Mi lekarz powiedzial tak samo ze blizna moze ponownie się źle zrastać. Nie ma 100% pewności że zrośnie sie prawidlowo. Dlatego też po tej operacji chce iść na rehabilitację blizny do rehabilitanta osteopaty. Z tego co wyczytałam i słyszałam taka rehabilitacja blizny może bardzo pomoc w dalszym funkcjonowaniu na co dzień a może i w prawidłowym jej zrosnieciu i szybszym dojściu do siebie po operacji. Póki co leżę już po operacji i dochodzę do siebie dokładnie tak samo jak po cc. Może tylko teraz się lepiej czuje. A jak blizna ponownie się źle zrosnie to trudno, przynajmniej spróbowałam. Wychodzę z założenia że lepiej zrobić wszystko co się da żeby później nie żałować że się nawet nie spróbowalo. ☺

  • Reply
    Marsi
    11 maja 2018 at 06:19

    Monika juz troche minelo od operacji, jak sie czujesz? Dziekuje za odpowiedz. O rehabilitacji blizny nie słyszałam, cenna to informacja dla mnie. A powiedz mi jeszcze czy zabieg korekty mialas na nfz czy prywatnie? Bo cos wyczytalam ze nie jest refundowany przez fundusz. Ja mam 21czerwca wizyte u gin ktory ponoc specjalizuje sie w korekcie blizny. Mam nadzieje ze jakims cudem nie zobaczy ubutku i bedziemy mieli zielone swiatlo w planowaniu kolejnego maluszka

    • Reply
      Monika
      11 maja 2018 at 16:35

      Hej Marsi. Jestem dokładnie dwa tygodnie od operacji i czuje się bardzo dobrze. Poruszam się już sprawnie tylko dźwigać nie mogę także przy moim dwu letnim synku pomagają babcie. Samopoczucie zdecydowanie lepsze niż po cc. Operację miałam na NFZ. Lekarz normalnie mi wystawił skierowanie do szpitala w którym pracuje lekarz który już ma doświadczenie w takich operacjach. Życzę powodzenia i jak jednak ubytek będziesz miała to rozważ poddanie się operacji. To naprawdę nic strasznego. A kolejną ciążą będziesz się spokojnie bez stresu cieszyła zamiast zamartwiać się czy oby blizna wytrzyma. Daj znać jak tam u Ciebie po wizycie u lekarza. Pozdrawiam.

  • Reply
    Monika
    18 maja 2018 at 22:07

    Monika napisz jak dlugo lezalas w szpitalu po operacji. Jak sie czujesz. Jak blizna? Ja mam za 2 dni i bardzo sie boje.