STREFA MAMY

Objaw Niche – niedoceniany problem po cięciu cesarskim.

Kiedy kobieta, która miała wykonywane cięcie cesarskie zgłasza się po porodzie do lekarza, najczęściej jej stan zdrowia oceniany jest na podstawie wywiadu i ogólnego badania ginekologicznego. Bardzo rzadko robione jest kontrolne USG, a w placówkach NFZ praktycznie wcale. Badanie o którym nie miałam pojęcia, zostało wykonane mi po raz pierwszy, podczas zwykłej wizyty w gabinecie ginekologicznym. Żaden lekarz nie zaproponował mi go wcześniej, chociaż od mojego porodu minęły już 3 lata.

Dużo mówi się o kobiecej bliźnie po cięciu cesarkim. O jej gojeniu, odpowiedniej pięlęgnacji, smarowaniu, wybielaniu. Ale nikt nie mówi o tej drugiej bliźnie, która może mieć wpływ na nasze zdrowie, funkcjonowanie, kolejną ciążę i poród. Plamienia między miesiączkami, bóle podbrzusza, problem z zajściem w ciążę ? Spytaj swojego lekarza o to badanie…

W mojej bliźnie widoczny jest objaw Niche. Mało jest publikacji na ten temat, chociaż problem wydaje się coraz szerszy, głównie z powodu zwiększającej się ilości wykonywanych cięć cesarskich w Polsce. Nie mam w zwyczaju pisania postów medycznych,zostawiam to osobom mądrzejszym, postanowiłam jednak przyjrzeć się bliżej tematowi stąd ten post, który mam nadzieję, pomoże niejednej z Was.

Macica po porodzie szybko się obkurcza wraz z zszytym rozcięciem. Po kilku tygodniach mocno się zrasta i powstaje blizna macicy. Czasami proces zrostu i gojenia może zostać zaburzony np przez krwiak, zakażanie, niskie ukrwienie ściany macicy. Konsekwencją tego jest powstanie ubytku w ścianie macicy w bliźnie po cięciu cesarskim. Powszechnie nazwanym NICHE, występującym częściej pod pojęciami takimi jak: ubytek w bliźnie, rozejście blizny, uchyłek, kieszeń, przepuklina cieśni. Rozpoznanie takie najczęściej stawia lekarz wykonujący zwykłe, kontrolne badanie ultrasonograficzne sondą dopochwową w macicy nieciężarnejOcenie ultrasonogracznej poddaje się przebieg blizny, jej ciągłość oraz grubość ocenianą w milimetrach. Samo badanie jest zupełnie bezbolesne, nie wymaga też żadnych przygotowań.

Częstość występowania ubytku w ścianie macicy w miejscy blizny po cięciu cesarskim szacuje się na 10-15% kobiet, które przebyły taki poród operacyjny. Mogą występować takie objawy jak:

– zaburzenia w oddawaniu moczu, bolesne oddawanie moczu, parcie na pęcherz

– nawracające zapalenie pęcherza moczowego i dróg moczowych

– bóle podbrzusza

– wtórna niepłodność

Objawy zespołu NICHE występować mogą pojedyńczo, lub mogą występować wszystkie na raz.

Najczęszczym objawem u kobiet, u których zdiagnozowano ubytek jest krwawienie pomiesiączkowe. Wynika to z zgromadzenia się w ubytku, krwi podczas miesiączki, a co za tym idzie, stopniowego jej wypływania. W tym przypadku stosuje się najczęściej leczenie zachowawcze, w postaci doustnych tabletek antykoncepcyjnych, dzięki którym można zmniejszyć nasilenie krwawienia. Przekłada na zmiejszenie lub ustąpienie krwawień po miesiączce, a to z kolei, przy niewielkim nasileniu objawów, bywa wystarczające do osiągnięcia komfortu pacjentki.

Ubytek w bliźnie po cesarkim cięciu,  a kolejna ciąża ? 

Według lekarzy ubytek ten może być związany z powikłaniami przyszłych ciąż. Może nieść ze sobą ryzyko rozejścia się blizny macicy w okresie okołoporodowym, lub umiejscowieniem elementów jaja płodowego w okolicy ubytku. Ciągle jednak brakuje badań klinicznych potwierdzających tą tezę. Mimo braku jednoznacznych dowodów wykonuje się zabiegi operacyjne korekcji ubytku, zarówno w celu zmniejszenia dolegliwości, lecz także jako element leczenia niepłodności wtórnej.

To badanie powinno być obowiązkowe dla każdej kobiety w okresie poporodowym. Wierzę, że dzięki temu udałoby się uniknąć większości problemów w przyszłości. Niestety większość kobiet nawet nie ma pojęcia o tym badaniu. Jeśli masz koleżankę, siostrę, znajomą, w ciąży lub po porodzie – podeślij jej proszę ten link. Będzie mi miło jeśli podzielisz się też na facebooku. 

 

Żródło med: Katedra i Klinika Ginekologii, Ginekologii Onkologicznej i Endokrynologii Ginekologicznej, Gdański Uniwersytet Medyczny, Polska  –  Abacjew-Chmylko A, Wydra DG, Olszewska H / Dr n. med. Grzegorz Mańka – Isthmocele.

You Might Also Like

3 komentarze

 • Reply
  kora
  19 września 2017 at 09:44

  Niestety też to mam, wyszło podczas diagnozowania przyczyn niemożności zajścia w kolejną ciążę, przy badaniu HSG. Stoję przed dylematem czy poddać się operacji tak pragnę drugiego dziecka, ale boję się ewentualnych powikłań po operacji

 • Reply
  Milena
  19 września 2017 at 11:07

  Miałam cesarke 3 razy i o tym słysze pierwszy raz! Dziekuje

 • Reply
  Jola
  30 września 2017 at 08:43

  Jestem 3 miesiące po drugiej cesarce. Prawie cała ciąże przeleżałam, w tym dwa ostatnie miesiące w szpitalu. Miałam niche po pierwszej cesarce. Niestety już w 15 tygodniu ciazy rozejście blizny było tsk duze, ze groziło mi pęknięcie macicy. Cała ciąże ogromny stres. Tymbardziej, ze mislam skurcze, które podnosiły ryzyko pęknięcia macicy. Zrobiono mi cesarke w 37 tygodniu ciazy. Lekarz po operacji powiedział, ze miałam w macicy dziurę 4-5 cm. Wszystko skończyło się dobrze ale ryzyko było ogromne.
  Wlasnie na kontrolnym usg lekarz stwierdził, ze nadal msm dziurę w macicy bo ściany były tak cienkie, ze najprawdopodobniej podczas szycia po prostu wszystko sie rozłaziło chirurgowi w rękach. Mam zakaz zachodzenia w kolejna ciąże. Msm tez objawy, plamienia po miesiączce, tsk do 26 dnia cyklu.
  Dziewczyny po cesarkach, zawsze róbcie usg!

 • Dodaj komentarz

  %d bloggers like this: