STREFA MAMY

50 pięknych filmów, których nie znasz a powinieneś.

Lubię filmy, po których oglądnięciu zostaje coś dobrego w głowie. Mogłabym tutaj podrzucić klasyki typu Zielona Mila, Skazani na Shawshank czy Forrest Gump, ale postanowiłam iść trochę dalej.

Filmy wartościowe, poruszające umysł i serce, niosące przesłanie, dające nadzieję. Wybrałam dla Was 50 pozycji filmów, które trzeba zobaczyć. Kilka tych bardzo popularnych, które znacie z reklam, telewizji i wielkich sal kinowych. Wielokrotnie nagradzane, o których mówiono dużo i często. Ale są też i takie, które puszczane w małych studyjnych kinach, wbijają w fotel swoją treścią, grą aktorów i fabułą, nie potrzebując wielkich reklam i czerwonego dywanu. To 50 filmów, które trzeba oglądnąć, nie tylko będąc rodzicem. Filmy, których być może nie znacie, a powinniście (kolejność przypadkowa)

Czy dodalibyście coś jeszcze do tej listy ? 
1. Strasznie głośno, niesamowicie blisko (2011) – Film, który poleciła mi ostatnio znajoma podczas przypadkowej rozmowy. Nie wiem, gdzie ja byłam, że go wcześniej nie znałam. To historia chłopca, Oskara którego ojciec zginął podczas akcji ratunkowej w jednym z wieżowców WTC 11 września. Chłopiec we własny sposób stara sobie poradzić z tą stratą. Wyrusza w podróż podczas której spotyka różnych ludzi…..

2. Próba ogniowa (2008) – Przepiękny film o małżeństwie, trudnościach życiowych oraz miłości. Można go oglądać kilka razy i za każdym razem odkrywać w jego treści coś innego, na co zupełnie nie zwróciło się wcześniej uwagi.

3. Ukryte Piękno (2106) – Co tu dużo mówić, po prostu trzeba oglądnąć. Wspaniała rola Will Smitha, który jak zresztą dalej zobaczycie, po prostu jest stworzony do takich filmów. Idealny, wzruszający. Taki do oglądania pod kocem, z paczką chusteczek.

4. Pan od muzyki (2004) – Nie wymaga komentarza, klasyk. Film z odrobiną magi, nutką nostalgii i tęsknoty za dzieciństwem. No i ta muzyka.

5. W pogoni za szczęściem (2006) – Film nie tylko dla rodziców. Opowiada prawdziwą historię Christophera Gardnera (w tej roli Will Smith)  który pewnego dnia zostaje bez pracy i dachu nad głową. Mimo tego nie rezygnuje z marzeń, udowadniając sobie i innym, że chcieć to móc.

6. Siedem minut po północy (2016) – Najnowszy film J. A. Bayony, twórcy „Sierocińca”, to adaptacja popularnej powieści Patricka Nessa. Historia o dojrzewaniu, radzeniu sobie ze stratą, pogodzeniu się z losem i chorobą bliskiej osoby.  Całość w formie bajkowej przypowieści o chłopcu imieniem Conor, którego wyobraźnia budzi do życia giganta zaklętego w drzewie nieopodal jego domu. Warto oglądać film bez dubbingu, aby usłyszeć niesamowity głos Liama Nessona w roli Giganta.

7. Mój przyjaciel Hachiko (2009) – Po pierwsze to Richard Gere którego uwielbiam. Po drugie, piękny film oparty na prawdziwych wydarzeniach.  Profesor Parker Wilson za namową córki przyjmuje pod swój dach szczeniaka. Od tej pory psa i człowieka łączy niezwykła więź. Pies Hachiko codziennie odprowadza swego pana o tej samej godzinie na dworzec, a później po niego przychodzi…

8. Niebio istnieje naprawdę (2014) –  Niesamowity wyciskacz łez. To prawdziwa historia Coltona Burpo  – chłopca, który podczas operacji znalazł się na granicy życia i śmierci. Warto wcześniej sięgnąć po książkę.

9. Spotkanie (2010) – Pięć całkowicie obcych sobie osób zatrzymuje się w przydrożnej jadłodajni „Ostatnia Szansa” z powodu zamkniętej drogi. W tę burzową noc poznają dziwnego właściciela, który zdaje się wiedzieć o nich wszystko…Film wart obejrzenia. Bez dwóch zdań. Interesujący pomysł reżyserski oraz pasjonująca fabuła oparta na dialogach.

10. Moja dziewczyna (1991) – Film mojego dzieciństwa wałkowany przeze mnie do upadłego, aż znałam całe dialogi na pamięć. Macaulay Culkin to nie tylko Kevin. W ” Mojej Dziewczynie” to jedna z najbardziej przejmujących postaci dziecięcych w historii kina. Największe uznanie należy się oczywiści Annie Chlumusky, która, mimo młodego wieku, zagrała Vadę jak profesjonalna aktorka. W 1994 roku, nakręcono drugą część tej historii „Moja dziewczyna II” niestety już nie tak dobrą jak ta.

11. Noce w Rodanthe (2008) – Nie jestem jakąś ogromną fanką książek Nicolasa Sparksa, ale lubię czasem popatrzeć na ekranizacje jego powieści. Na ten film trafiłam przypadkiem, zaczęłam oglądać ze względu na Richarda Gere’a którego ubóstwiam….pamiętam, że po jego oglądnięciu długo jeszcze gapiłam się na napisy końcowe. Dawno żaden film nie zrobił na mnie takiego wrażenia.

12. Marley i Ja (2008) – Na pozór romantyczna komedia z niezawodną Jennifer Aniston. Zaczęło się niewinnie, młode małżeństwo nabywa psa, szczeniaka. Miło, łatwo przyjemnie…a skończyło się u mnie takim atakiem płaczu i wzruszeniem, które pojawia się za każdym razem, jak sobie o tym filmie przypomnę.

13. Wielki Mike (2009) – Film przedstawia prawdziwą historię Michaela Ohera, czarnoskórej gwiazdy futbolu amerykańskiego. Bohater w młodości był bezdomny. Pewnego dnia bogata rodzina Leigh Anne Touhy (Sandra Bullock) otoczyła go opieką, co pozwoliło mu zrealizować marzenia o karierze sportowej.

14. Chłopiec w pasiatej piżamie (2008) – Jeden z filmów przy którym nie da się tak po prostu siedzieć, oglądać przegryzając popcorn na zmianę z chipsami. Wzruszający i piekny film o pieknej dziecięcej przyjaźni. Mimo, że momentami wydaje się trochę odrealniony od faktów historycznych.

15. Bóg nie umarł (2014) – Film logiczny, znakomicie zrealizowany, ocenę pozostawiam każdemu indywidualnie.

16. Nietykalni (2011) – Uwielbiam, po prostu uwielbiam i oglądam jak tylko jest emitowany. François Cluzet jako Philippe jest fenomenalny, momentami taki ciepły i uśmiechnięty, że człowiek miałby ochotę wejść do filmu i go uściskać.

17. Biała sukienka (2003) – Paweł Małaszyński jeszcze młody, chudy i nie zarośnięty. Moim zdaniem najlepsza rola w jego karierze. Scenariusz bardzo przemyślany, świetne dialogi i spore dawki humoru. Za każdym razem bawi mnie tak samo i tak samo zmusza do refleksji.

18. Cisza (2010) – Film z cyku powieści „Prawdziwe historie” inspirowany prawdziwymi wydarzeniami.  28 stycznia 2003 roku grupa licealistów wyruszyła zdobywać Rysy. Wzruszający, smutny, a zarazem piękny. Chociaż miałam wrażenie, że za dużo przeskoków i braku spójności. Broni się wspaniałą grą aktorską i fantastycznie dobraną muzyką min. Ryśka Riedla.

19. Ze wszystkich sił (2013) – Wzruszająca historia opowiadająca o walce o swoje marzenia oraz utrzymanie jedności swojej rodziny. Porusza, bawi i zaraża wielkim optymizmem i chęcią do życia.

20. To właśnie Miłość (2003) – Przepiękny film z plejada swietnych aktorow! Kazdy znajdzie watek dla siebie. Jest to film na którym mozna sie posmiac, a zaraz potem rzewnie plakac. Piekny, wzruszajacy, opowiadajacy tak naprawde o zawilych relacjach międzyludzkich, a tłem tych wszystkich historii są Święta. Nie jest to żadna głupawa komedia, może dlatego, że nie jest to amerykańska produkcja, lecz brytyjska – z tym całym ich angielskim humorem. Rozgrzewa serca, nie tylko z zimowe wieczory.

21. Bogowie (2014) – Bardzo dobra polska produkcja, bardzo dobry scenariusz i jeszcze lepsza realizacja. Trochę humoru, trochę dramatu, ale przede wszystkim fantastycznie opowiedziana historia, świetnie napisana i zagrana. Kot jako Religa fenomenalny pod każdym względem – te ruchy, sposób chodzenia i mówienia, mimika. Bez żadnych udziwnień, bez patosu, nadęcia i pseudofilozoficznych dysput. Wyjątkowo dobry kawałek polskiego kina – co się rzadko ostatnio zdarza.

22. Siedem Dusz (2008) –  To pełna tajemnic, zaskakująca historia, która zadaje prowokacyjne pytania na temat życia i śmierci, żalu i przebaczenia, przyjaźni, miłości i odkupienia.

23. Pamiętnik (2004) – Kolejna produkcja na podstawie bestsellerowej powieści Sparksa. Historia wielkiej i pięknej miłości. Bo są takie filmy, do których się wraca jeszcze raz i jeszcze raz. Ten właśnie do nich należy.

24. August Rush – Cudowne dziecko (2007) – Historia muzycznie utalentowanego wychowanka domu dziecka, który wyrusza na poszukiwanie swoich rodziców. Film ten jest zarówno banalny, jak i cudowny i wspaniały pod każdym względem. Więcej nie trzeba.

25. Dom nad jeziorem (2006) – Sam zamysł filmu jest naprawdę bardzo ciekawy i nieoklepany. Wydaje się być zagmatwany, ale dzięki temu jest to film nad którym trzeba trochę pomyśleć. Po dziesiątkach banalnych komedii romantycznych, gratuluję i chylę czoła przed niebagatelnym pomysłem i  dobrą obsadą.

26. Wszystko za życie (2007) – Kapitalne zdjęcia, muzyka, plenery, gra aktorska oraz scenariusz napisany przez ŻYCIE. Daje motywacyjnego kopa do zmian, dla bohatera było to zabranie plecaka i udanie się w nieznane.

27. Kupiliśmy ZOO (2011) – Ten film jest genialny w swojej prostocie i ciepła jakie bije z ekranu. Matt Damon poprostu urzeka swoją naturalnoscią, szczeroscią, miękkoscią, kipiącą energią i tym rozbrarającym uśmiechem. Wspaniały film warty do oglądnięcia z całą rodziną.

28. Sam (2001) – To wzruszająca opowieść o opóźnionym w rozwoju Samie, który musi stoczyć długą i prawdopodobnie bolesną walkę o odzyskanie praw rodzicielskich. Film jest wspaniały, i chwyta za serce. Co tu dużo pisać, po prostu cudo.

29 Poczta serc (2001) – Film oparty na faktach. U ośmioletniego Craiga zostaje wykryty nieuleczalny rak mózgu. Dzięki matce chłopiec otrzymuje z całego świata miliony kartek z życzeniami. Wzrusza i daje nadzieję.

30 Cuda z Nieba (2016) – Przepiękny film który zmusza nas do refleksji nad własnym życiem. Ciężko nie uronić na nim łez. Historia która na długo zostanie w pamięci. Ukazuje obraz małych cudów które niewielu z nas dostrzega w swoim codziennym życiu a które są niezwykle cennymi darami.

31. Bieg Życia (2013) – To historia przyjaźni dwóch chłopców. David choruje na dystrofię mięśniową i porusza się na wózku inwalidzkim. Film przedstawia historię przyjaźni Davida z Lyle’em Hatcherem – szkolnym łobuzem. Choć pozornie stanowią zupełne przeciwieństwa, chłopcy szybko znajdują wspólny język, a ich wzajemne relacje uczą otwartości.

32. Czy naprawdę wierzysz ? (2015) –  Widać że film niskobudżetowy, co nie przeszkadza temu, że jest piękny. Pokazuje to, jak można się zmienić, pomagać innym, porusza serce.

33. Choć goni nas czas (2007) – Świetne role Morgana i Jacka. Dwóch wspaniałych aktorów i przesłanie filmu które być może nie jest odkrywcze, ale jednak ukazane tak, że film porusza i zapada w pamięć.

34. Więcej niż słowa (2013) – Oparty na faktach film opowiada historię małżeństwa, które zmaga się ze śmiercią córeczki. Pogrążeni w żałobie, postanawiają uczcić jej imię, budując wyjątkowy szpital. Przeszkody zaczynają jednak piętrzyć się już pierwszego dnia…

35. Dziewczynka w trampkach (2012) – Odmienna kultura, zupełnie inny świat i całkowicie odmienne problemy niż nasze. A jednak marzenia i dążenie do spełnienia celu są takie same. Film zdecydowanie godny polecenia, choćby ze względu na zupełnie inne życie, który warto zobaczyć.

36. Na przekór całemu światu (1997) – Genialnie ukazana przyjaźń między dziewczynką i mężczyzną z upośledzeniem umysłowym. Doskonała opowieść o miłości, cierpieniu i rozłące.

37. Doskonały świat (1993) – Film opowiada o przyjaźni małego chłopca z przestępcą, jakże ważnej przyjaźni dla nich obojga. Piękne kino bez zbędnych głupstw, które poruszy nawet największego twardziela.

38. Wyprawa po życie (1995) Historia przyjaźni dwóch chłopców, którzy z różnych przyczyn nie mogą odnaleźć się wśród rówieśników. Istotą wartościowego życia i śmierci jest przyjaźń taka ja ta, ukazana w filmie. Przyjaźń, najważniejsza na drodze życia człowieka. Film wspaniale oddaje te chwile wzruszeń, chwytających mocno za serce i przywraca wiarę w człowieka, a ból pozwala znieść godniej i szlachetniej.

39. Bez mojej zgody (2009) Film ma ciekawe zwroty akcji i przez to wyróżnia się na tle podobnych obrazów. Wzrusza ogromne, chociaż niestety nie może równać się z książką, na podstawie której został nakręcony. Brawa dla Cameron Diaz. Kto by pomyślał, że potrafi tak dobrze odnajdywać się w tego typu filmach.

40. Za jakie grzechy Dobry Boże ? (2014) Absolutnie fantastyczna komedia, którą można oglądać kilka razy i nigdy się nie znudzi. Poprawiacz nastoju, chociaż nie przepadam za francuskim kiniem, to tego filmu po prostu nie da się nie lubić. Na wysokim poziomie a jednocześnie lekki i przyjemny w odbiorze. Dużo dobrego humoru na gorsze dni.

41. Nierozerwalna więź (2009) – To film o dwojgu młodych szczęśliwych małżonkach, których życie codzienne niespodziewanie zaczyna się komplikować.

42. Dobry Rok (2006) – Spokojny, refleksyjny z pieknymi widokami i krajobrazami. Ktoś kto lubi takie klimaty na pewno się nie zawiedzie. Polecam na wieczory z winem bo to naprawdę bardzo ładny film.

43. Bezcenny Dar (2006) –  Miły w odbiorze, chociaż wydaje się momentami troszke naiwny, ale naprawdę wzruszajacy i inny niż to, co mozemy ostatnio ogladac w kinach.

44. Sierpień w hrabstwie Osage (2013) – Wspaniała obsada i doskonałe role aktorek M. Streep i J. Roberts. Rodzinne problemy, tajemnice i niewyjaśnione sprawy w końcu wypływają i stawiają wszystkich członków rodziny naprzeciw siebie. Film przeprowadza przez wszystkie emocje – od śmiechu po wzruszenie. Realistyczne emocjonujące dialogi, świetny klimat i scenariusz, wielowątkowa wciągająca fabuła. Kino dla konesera.

45. Piąta Pora Roku (2012) Można nakręcić komedię, która nie obraża inteligencji i dobrego smaku widza. I przy tym nie udaje,że jest czymś więcej niż słodko-kwaśną,troszkę baśniową powiastką o zwykłych ludziach. Piękne, ciepłe kino.

46. Miłość bez końca (2006) Film trudny, ale mimo tego bije od niego niezwykłe ciepło. Piękna, wzruszająca historia o miłości i cierpieniu, historia dwojga ludzi którzy w tak trudnych chwilach życia potrafili kochać i czerpac z zycia…  Po jego oglądnięciu wszystkie nasze codzienne problemy wydają się być tyci tyci malutkie.

47. Drzewo życia (2011) – Film, który albo się lubi albo nie. Który się zrozumie, lub nie. Zdjęcia, montaż, hipnotyzują.

48. Miasto Aniołów (1998) – Wiele filmów o miłości, ale ten jest…. niesamowity…. Dojrzały i piękny film z zapierającą dech ścieżką dźwiękową. Ciekawostką jest też recytacja przez chór w języku polskim, modlitwy Zdrowaś Maryjo, podczas jednej ze scen filmu.

49. Blask tęczy (2009) – Pozornie banalny, a w rzeczywistości niezły kawałek kina. Do tego przepięknie ujęcia i krajobrazy.

50. Z Miłości do… (2012) Dobre kino, które bawi i wzrusza jednocześnie. Wspaniała historia i świetna gra głównego bohatera. Ale uwaga, wyciska łzy niesamowicie.

You Might Also Like

2 komentarze

 • Reply
  Madzia R
  28 sierpnia 2018 at 19:46

  Świetny spis. Dziękuję! Skorzystam zdecydowanie – pozdrawiam!

  • Reply
   dobrzewydane
   28 sierpnia 2018 at 19:47

   Bardzo mi miło, wciąż nie mogę się nadziwić, że to jeden z najczęsciej czytanych wpisów na blogu 🙂 To znaczy, że temat bardzo potrzebny 🙂

  Dodaj komentarz

  Privacy Preference Center

  Necessary

  Advertising

  Analytics

  Other

  %d bloggers like this: